اخبار برگزیده

چگونه منزل خود را نورپردازی کنیم


شاید این حرف به نظر کلیشه ای بیاید، اما در طراحی هر فضایی نورپردازی حرف اول را می زند. این نورپردازی است که حال و هوای محیط را عوض می کند. اگر این یک مورد را درست انجام بدهید، فضای داخل خانه تان زمین تا آسمان عوض می شود. با رعایت این ده توصیه، یاد می گیریم چگونه منزل خود را نورپردازی کنیم


۱به ارتفاع سقف توجه کنید. برای نصب چراغ آویز سقفی، باید از ارتفاع سقف آگاه باشید. شاید بعضی چراغ ها با سیم و کابل های قابل تنظیم فروخته شوند اما همه آن ها از این مزیت برخوردار نیستند. پس دقت کنید که چراغی نخرید که بیش از حد کوتاه یا زیادی بلند باشد. قانون کلی به این صورت است که در یک سقف با ارتفاع ۸ فوت، باید چراغی نصب کنید که از سقف تا پایین چراغ ۱۲ الی ۲۰ اینچ فاصله باشد. به ازای هر فوت اضافه تر در ارتفاع سقف، باید ۳ اینچ به این عدد اضافه کنید.


۲ چراغ بالا سر میز. اگر بخواهید بالای یک میز یا جزیره چراغ نصب کنید، باید بین نوک چراغ و سطح آن وسیله ۲۸ الی ۳۴ اینچ فاصله باشد. البته این عدد نسبت به اندازه چراغ متغیر است. به صورت کلی می توانید چراغ کوچک تر را کمی پایین تر، و چراغ بزرگ تر را کمی بالاتر هم نصب کنید.


۳ از قبل برنامه ریزی کنید. در مراحل اولیه ساخت یا بازسازی ساختمان ، نوع نورپردازی مورد نظرتان را مشخص کنید. به عنوان مثال اگر بالای میز غذاخوری به جای دو چراغ آویز، سه چراغ می خواهید، باید آن را قبل از شروع پروژه مطرح کنید.


۴ از تاب مخصوص کابل استفاده کنید. اگر قصد دارید چراغ آویز سقفی به خانه تان اضافه کنید اما حوصله دردسر و هزینه دستکاری برق کشی ساختمان را ندارید، از این وسیله ای که در تصویر می بینید استفاده کنید. یک میله به این شکلی که می بینید بالای سطح مورد نظر نصب کنید و هر سیم و کابلی که می خواهید اضافه کنید را خیلی شل روی آن بیاندازید. یا اگر به دنبال یک ظاهر و دکوراسیون به سبک صنعتی هستید، سیم ها را خیلی سفت به سقف وصل کنید.


۵ به فکر بالای دیوارها هم باشید. همه نور خانه را روی قسمت های پایینی و کم ارتفاع محیط متمرکز نکنید. اگر شرایط نصب مشعل دیواری را دارید حتما این کار را بکنید چون هم فضای لطیف تری به وجود می آورد، هم از تابش مستقیم نور به پایین که باعث ایجاد سایه های بدشکل می شود جلوگیری می کند.


۶ نور مورد علاقه تان را بشناسید. فقط به شکل چراغی که می خرید توجه نکنید، نوع لامپ مصرفی هم به همان اندازه مهم است. لامپ های هالوژن، فلورسنت فشرده و LED از رنگ های گرم و سرد متنوعی برخوردار هستند. رنگ لامپی که انتخاب می کنید مثل رنگ دیوار خانه، کاملا به سلیقه شخصی شما بستگی دارد. اگر دیوارهای خانه رنگ سردی دارند بهتر است از لامپ های رنگ گرم استفاده کنید و کمی به آن ها نور گرم بدهید. اگر دیوارهای خانه رنگ گرم دارند، با لامپ های سرد روشنایی خانه را بیشتر کنید.


۷ راه پله ها را از تاریکی دربیاورید. نصب چراغ در راه پله مزایای زیادی دارد چون تردد در پله های تاریک عواقب بدی دارد. راه پله معمولا فضای بسته و باریکی است پس از دو طرف به آن نور بدهید. یا اینکه چراغ ها را داخل نرده یا خیز پله نصب کنید و یک عنصر طراحی داخلی به فضا اضافه کنید.


۸ چراغ های دمِ پایی. نصب چراغ دمِ پا به هیچ عنوان کار پوچ و احمقانه ای نیست. چراغ های نواری زیر کابینت، شب های رویایی و خیره کننده ای در خانه شما به وجود می آورند.


۹ از چراغ رنگی فرار نکنید. استفاده از یک چراغ رنگی در فضای ساده و بی رنگ و رو، فکر چندان بدی نیست. می تواند طراوت و انرژی خوبی به محیط بدهد. چراغ های رنگی واقعا معجزه می کنند، به خصوص وقتی لامپ آن ها روشن شود.


۱۰ از چراغ های دکوری استفاده کنید. این چراغ ها به دکوراسیون و تزئین یک اتاق کمک می کنند. در فضایی که از نورپردازی عمومی برخوردار است، به جای تابلوهای هنری از چراغ های تزئینی استفاده کنید و از کمی نور محیطی لذت ببرید.


منبع : طراحی دکوراسیون داخلی


چگونه منزل خود را نورپردازی کنیم

چگونه منزل خود را نورپردازی کنیم

چگونه منزل خود را نورپردازی کنیم

 


منبع این نوشته : منبع