اخبار برگزیده

آبنما و برکه برای باغ

راه های خلاقانه زیادی برای نصب انواع آبنما و برکه برای باغ وجود دارد، طراحی آن هم می تواند مدرن، سنتی یا کاملا طبیعی باشد. اصلا چرا باغچه خود را به داشتن یک آب نما محدود کنید؟ اگر به باغ های عمومی معروف دنیا نگاه کنید می بینید که نه تنها خودشان را به یک آب نما محدود نکرده اند بلکه روش های مختلفی برای استفاده از آب دارند.


با یک انتخاب ساده شروع کنید. خیلی از ما فضای کافی برای ساخت یک حوض یا دریاچه را نداریم پس چرا با یک حوضچه مخصوص پرنده شروع نکنیم؟ یک حوض زیبا که نقطه کانونی محوطه سازی باغچه تان می شود. آن را جایی نصب کنید که از پنجره های خانه قابل دیدن باشد، تماشای رفت و آمد پرنده ها بی نهایت لذتبخش است.


نیازی به حفاری ندارید. برای نصب هر آبنمایی نیاز به حفاری عمیق نیست. یک آبنمای ساده مثل نمونه زیر، علاوه بر پخش صدای لطیف آب در فضا، مجسمه ای زیبا را هم در خود جای داده. فقط به یک پمپ برقی نیاز دارید که داخل آبنما مخفی می شود. یا اگر دنبال راه ساده تری می گردید، می توانید یک آبنمای خورشیدی تهیه کنید که در بسیاری از باغ های بزرگ استفاده می شود.


خود را برای ریلشدن آماده کنید. آب چه روان باشد چه راکد، همه می خواهند آن را لمس کنند. همه دوست دارند دستشان را زیر آب بگیرند و با آن بازی کنند، یا انگشتان خود را در آن فرو کنند و لرزه ایجاد کنند. پس فکر بدی نیست که یک آبنما در نزدیکی یا توی فضای نشیمن بیرونی خانه تان نصب کنید، درست مثل تصویر زیر. انعکاس، صدا و حس آن انرژی خاصی به فضا می دهد. آب از آبنما به داخل استخر سرازیر می شود، و تبخیری که از استخر صورت می گیرد به خنک شدن محیط در روزهای گرم تابستان کمک می کند.


شیرجه بزنید. شاید شما هم دوست دارید در باغ خود شنا کنید اما از استخر آبی رنگی که با مواد شیمیایی رنگ شده خوشتان نیاید. چرا به فکر یک استخر طبیعی نیستید؟ نمونه ای که در زیر می بینید مستطیل است اما شما می توانید با سنگ های درشت، منظره ای طبیعی تر درست کنید. در اعماق مختلف چنین استباید گیاهان اکسیژن زا بکارید، گیاهان آبی مثل نی و نیلوفر آبی. این گیاهان از باکتری های مضر تغذیه می کنند، آلودگی را از آب گرفته و از رشد جلبک دریایی جلوگیری می کنند. نتیجه این کار یک استخر زیباست که برای شما و محیط زیست مفید است.


حوض کوچک تری در نظر بگیرید. یک استخر کوچک هم می تواند هیجان انگیز باشد. زدن پل یا یک راه سنگی روی حوض، شما را تشویق می کند که روی آن راه بروید یا روی آن بایستید و به اعماق آب خیره شوید. اگر می خواهید راه سنگی را شناور جلوه بدهید، پایه آن ها و سطح داخلی استخر را بتونه مشکی کنید، درست مثل تصویر زیر. با این کار یک انعکاس بی نظیر به دست می آید چون نمی توانید عمق داخل آب را ببینید.

با صدای آب بازی کنید. قبل از دیدن آبنمای یک باغ، صدای آن را می شنوید، مگراینکه آب کاملا راکد باشد. پس بد نیست علاوه بر ظاهر آبنما، به فکر صدای آن هم باشید. برخی از آبنماهای باغ های معروف Villa d’Este در ایتالیا، قابلیت پخش موزیک هم دارند. شاید چنین خاصیتی برای شما بلندپروازانه باشد اما صداهایی هم هستند که به راحتی قابل پخش هستند مثل طنین دنگ دنگ ، شرشر شدید، شلپ شلپ آرام یا ریزش ساده آب. به همین دلیل است که در زبان انگلیسی کلمات بسیاری برای توصیف صدای آب وجود دارد. تفاوت این صداها از ارتفاع یا شکل آب نشات می گیرد، اینکه به شکل یک صفحه می ریزد، یا از روی صخره سرازیر می شود، یا فواره می کند. قدرت پمپی که برای چرخش آن نصب کرده اید هم در تولید صدا موثر است. پس دفعه بعدی که چشمتان به یک آبنما می افتد، به صدای آن هم توجه کنید.

باران را ذخیره کنید. در طبیعت، باران توی چاله ها و گودال های مختلف ذخیره می شود و به آرامی جذب زمین می شود، سپس وارد جریان رود و رودخانه ها می شود. وقتی در مناطق شهری باران می بارد، آب از روی سطوح سخت وارد لوله و آبگیرهای شهری می شود و سپس به جریان رودخانه ها می پیوندد. این اتفاق در مناطق بسته منجر به سیل می شود. اگر آب باران را به یک نقطه کم ارتفاع در باغ باغ باران هدایت کنید، در آنجا به آرامی جذب خاک شده و وارد آب های زیرزمینی می شود. باغ باران، نوعی آبنمای موقت است که باعث شادابی باغ پس از بارش باران می شود.

تصویری از چشم انداز ثبت کنید. آب راکد مثل آینه می ماند، تصویر آسمان و درختان اطراف، یا گیاهان و ساختمان ها را منعمی کند. صفا و آرامشی به ارمغان می آورد که قابل توصیف نیست. تماشای تصویر پرندگان، ابرها یا لرزشی که وزش باد روی آب ایجاد می کند بسیار چشم نواز و آرامش بخش است.
با یک استخر کوچک و رسمی، یا یک استخر طبیعی و بزرگ مثل نمونه زیر هم می توان به این احساس رسید. دیواره ها یا کف استخر باید تیره باشد تا نتوانید ته آن را ببینید. در این صورت بهترین انعکاس ایجاد می شود و حس می کنید عمق آب بی نهایت است.

با طبیعت آشتی کنید. حوض باغ، بهشت جانوران است. جانورانی مثل غورباقه، سمندر آبی، حلزون آبی، سنجاقک و غیره. حوض پر از آب، محل و رفع تشنگی پرندگان است. سطح خیس اطراف آن هم جایی است که زنبورعسل از آن آب می نوشد. تجمع حیوانات و جانوران در یک نقطه، باعث جست و خیز کودکان در آن محیط می شود و می تواند آن ها را به طبیعت و علم علاقه مند کند. البته امنیت از هر چیزی مهم تر است پس قبل از هر اقدامی، به این نکته توجه کنید.


آب را به جریان بیاندازید. یکی از پرانرژی ترین عناصر یک باغ، رود است. در ذهنیت ما، رود از یک جایی سرچشمه گرفته و به طرف مقصد نهایی اش در دوردست ها حرکت می کند، مثل یک دریاچه یا رودخانه. همچنین می تواند مثل یک نخ رابط در سرتاسر باغ عمل کند. اگر چندین راه سنگی یا پل روی آن بزنید و را¬ه¬آب هوشمندانه ای برایش طراحی کنید، می تواند باغ شما را بزرگ تر از چیزی که هست نشان دهد. طوری طراحی کنید که عرض آن در همه نقاط یک اندازه نباشد و آبشارهای متنوعی داشته باشد. در یک نقطه عریض و آرام بوده و در جای دیگر خروشان و ناآرام. در این صورت یک ریسمان ثابت و تکراری، به هر نقطه از باغ هویت متفاوتی می دهد.

منبع : آبنما و برکه برای باغ


آبنما و برکه برای باغ

آبنما و برکه برای باغ

آبنما و برکه برای باغ

 


منبع این نوشته : منبع
آخرین جستجو شده ها